15-23 czerwca 2013 | Warsztaty naturalnego budowania oraz tynkowania gliną
20 maja 2013
Warsztaty naturalnego budowania oraz tynkowania gliną
Wolne: 18-20 czerwca 2013 r.
Cena:
Zapewniamy:
Informacje dodatkowe:
Zgłoszenia:
Warsztaty naturalnego budowania oraz tynkowania gliną
w technikach z kostek słomianych (straw bale) i pieńków opałowych (cordwood)
Prowadzenie: Jarema Dubiel Jarosław „ Jarema” Dubiel – dziennikarz ,ekolog, promotor naturalnego budownictwa. Jest absolwentem Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji UW. Jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój. W latach 1985–1990 organizował protesty przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Od roku 1992 do 1999 pracował w Biurze Obsługi Ruchu Ekologicznego .Był twórcą akcji „Drzewko za makulaturę,” w ramach której rozdał 60 tys drzew. Prowadził biuro interwencyjne „Zielony Telefon”, Sekcję Antyspalarniową. W latach 1991–2002 współorganizował Dzień Ziemi. Ponadto był redaktorem programu TV Alternatywni, współpracownikiem „Rzeczpospolitej”, „Zielonych Brygad”, Programu I Polskiego Radia i Radia Józef. Od roku 2001 jest przedstawicielem brytyjskiej Fundacji Earth Hand And Houses./www.ehah.org/ Prowadzi liczne warsztaty naturalnego budownictwa, tynkowania i malowania gliną oraz identyfikacji i unikania substancji toksycznych w otoczeniu oraz surwiwalowe. Otwarta głowa i serce.
Miejsce: Gospodarstwo Ekoturystyczne „Na Karczaku” (Podlasie, Dolina Biebrzy) Certyfikowane Gospodarstwo Ekoturystyczne „Na Karczaku” pośród malowniczych pól na skraju Doliny Biebrzy, kilka kilometrów od granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od 2012 r. w budynkach dawnej stodoły i chlewika istnieje tu Ekomuzeum: pracownia tkactwa tradycyjnego, galeria fotografii, kino „Pod wiórem”, izba wiejska oraz „warsztatownia” – przestrzeń na edukację ekologiczną i inne mądre zajęcia twórcze. Organizujemy warsztaty tkackie i inne spotkania tematyczne oraz udostępniamy warsztatownię na kreatywną twórczość innych osób. W naszym domu – kilkudziesięcioletniej drewnianej, podlaskiej chałupie – prowadzimy kameralną agroturystykę (7 miejsc noclegowych). Przyjazny przyrodzie ogród pełen jest rodzimych, tradycyjnych, wiejskich kwiatów. Unikamy tu substancji szkodliwych, plastików i niepotrzebnych „luksusów”. Serwujemy napoje z ekologicznym certyfikatem, Fair Trade oraz własne herbatki ziołowe. Do dyspozycji naszych gości jest łąka i stary jabłoniowy sad na harce pod chmurką. Można wypożyczyć rowery i rozpalić ognisko.
Na warsztatach zbudowaliśmy tzw. „gliniankę” – pomieszczenie przylegające od południa do naszej stodoły z widokiem na karczakową łąkę. Dach będzie kiedyś pokryty zielonym dachem. Mają się tam odbywać w przyszłości różne ciekawe spotkania i zajęcia.
Budowa z kostki słomianej
Termin: 15-17 czerwca 2013 r. Końcówka wiosny. Najpiękniejszy czas na wsi i na pobliskich Bagnach. Na biebrzańskich mokradłach można zobaczyć setki rzadkich gatunków ptaków (w tym zagrożoną wyginięciem wodniczkę), łosia i kwitnące storczyki.
Program: Rozpoznawanie właściwej słomy, budowa podmurówki z ziemi w workach, układanie izolacji wodoodpornej i warstwy oddychającej, stawianie litej ściany z kostki słomianej, szycie rogów, stabilizacja ostrymi kijami, wykonanie drabinki na szczycie, kompresowanie i wiązanie sznurami konopnymi, gliniany tynk wstępny. W międzyczasie budowa z pieńków opałowych (cordwood).
Wolne: 18-20 czerwca 2013 r.
Zachęcamy do pozostania na Karczaku. W tym czasie możliwy jest wolontariat w gospodarstwie w zamian za pobyt (wyżywienie we własnym zakresie). Możliwa jest też wycieczka na Bagna Biebrzańskie, zajęcia tkackie dla początkujących lub spływ kajakowy Biebrzą za dodatkową opłatą.
Tynki gliniane
Termin: 21-23 czerwca 2013 r. Przełom wiosny i lata. Największa pełnia księżyca w tym roku!
Program: Rozpoznawanie gliny, przygotowanie tynku glinianego, tynk gliniany japoński, tynk zasadniczy, tynk wykończeniowy, przygotowanie kleju naturalnego, rzeźbienie ściany, farby gliniane, tynki wapienne. W międzyczasie budowa z pieńków opałowych (cordwood).
Cena:
Jeden warsztat 3-dniowy – 400 zł
Dwa warsztaty po 3 dni – 750 zł
Zapewniamy:
– Zakwaterowanie w stodole lub własnych namiotach. Do dyspozycji kuchnia, jadalnia, łazienka
– Obiady wegetariańskie
– Naturalne herbatki ziołowe
– Wieczorne ogniska
– Możliwość pokazu filmów przyrodniczych w kinie „Pod wiórem”
– Wystawę fotograficzną w karczakowej galerii
Informacje dodatkowe:
– strona wydarzenia na Facebooku >>>
– Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie podczas pobytu na Karczaku zaleceń ekoturystycznych
– Niestety nie jest możliwy przyjazd z własnymi zwierzakami, bo nasze czworonogi – w odróżnieniu od nas – nie lubią innych czworonożnych gości
– Jarema Dubiel: jaremadubiel@tlen.pl, kom. 504 340 261, www.ehah.org
Zgłoszenia:
Góral (Krzysztof Górski): karczak@karczak.pl, kom. 605 070 001.
Jarema Dubiel: jaremadubiel@tlen.pl, kom. 504 340 261.
Serdecznie zapraszamy!
Zobacz również

Nowe terminy wydarzeń i warsztatów w 2019
21 stycznia 2019
7-9.09 | Naturalne SPA i twórczy chillout dla kobiet na Podlasiu
29 sierpnia 2018